do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

























Aktualności
29.10.2014 Reaktywowanie tradycji górniczych w Janowcu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

26-go października w niedzielne słoneczne popołudnie spotkaliśmy się z powodu inauguracji dwóch ważnych dla naszej miejscowości działań pod wspólnym tytułem " JANOWIEC WART ZOBACZENIA " :


 a] Zwiedzamy Janowiec indywidualnie lub w grupach z questem w ręku - przewodnikiem,
 b] Wracamy po wiekach do tradycji górniczych.

 

Ad. a] - Mamy opracowane trzy trasy - trzy questy. W drodze konkursu,za najciekawszy quest, nagrodę zdobyły licealistki : Ania Koszałka i Magda Maślak.
Z przybyłych gości zostały utworzone drużyny. Nasza młodzież poprowadziła te drużyny najkrótszą i najłatwiejszą trasą. Każda drużyna miała za zadanie rozwiązać hasło.


Ad. b] - Ponieważ nasze sztolnie są trudno dostępne, a i tak nie można by kontynuować tam wydobycia zaproponowaliśmy "budowę" nowej sztolni na terenie naszego kamieniołomu. Do pracy przy nowej sztolni zostały użyte takie narzędzia jakich używano przed pięciuset laty. Działalność tę zainaugurowali p.Iza i Henryk Macanko - członkowie grupy dokumentującej dawne wyrobiska górnicze, uczestnicy historycznych badań na terenie Janowca, które zaowocowały odkryciem wielu śladów górniczej przeszłości tego miejsca. Kolejne uderzenia w skałę kierowali : Przewodniczący Rady Sołeckiej - górnik - p. J. Sobczyk, Starosta Ząbkowicki - p. R. Fester, Burmistrz Miasta i Gminy Bardo - p. K. Żagański oraz kolejne osoby, również dzieci dla których kask na głowie i narzędzie w ręku było nie lada atrakcją.

 

Po powrocie do świetlicy uczciliśmy to wydarzenie lampką szampana i potoczyły się rodaków rozmowy. Wszystkie te działania, w swym zamyśle, są skierowane głównie do młodzieży i mają uczynić Janowiec obiektem zainteresowania.
Niewykluczone, że w przyszłości dołączymy do grona wiosek tematycznych. Spotkanie w Janowcu było jednym z elementów Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.


Szczególne podziękowania należą się p. P. Kociołowiczowi, który wiele godzin pracy poświęcił Sztolni Hermannloch, młodzieży D. Krzysztofiakowi i Sz. Sowie którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach związanymi z tymi zadaniami oraz p. B. R. Mianowskim którzy opracowywali szatę graficzną tablic. Dziękujemy p. Sołtys B. Sowie za zorganizowanie poczęstunku, a bukiet p. Oli Piotrowskiej jest piękny.
                                                                               Grupa Odnowy Wsi