do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En Aktualności
13.06.2017 "Spotkanie po latach" - czyli zjazd uczniów Szkoły Podstawowej w Janowcu

10-go czerwca, w świetlicy w Janowcu, spotkali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowcu, która działała w latach 1954-1972. Było to, po wielu latach od zakończenia działalności tej szkoły, pierwsze, tak duże spotkanie. Pierwszym i długoletnim, do 1970 r. nauczycielem i kierownikiem szkoły była p. Stefania Smolska, a po jej przejściu na emeryturę, uczyła p. Kazimiera Sojowa. Szkoła, była szkołą czteroklasową o klasach łączonych. Pani Stefania Smolska była nauczycielem, o którym wszyscy byli uczniowie mówią z ogromnym sentymentem. To ona miała w kieszeni cukierki dla dzieci, piekła dla nich jabłka. Dla zapominalskich były zeszyty, zatemperowane ołówki i kredki. 

 

 

 

 

Dla przybliżenia klimatu tamtych lat, w sali, w której gościliśmy uczniów i osoby im towarzyszące, były elementy wystroju dawnych mieszkań np. makatki, haftowane obrusy. Nie zabrakło pieczonych jabłek, żurku, chleba ze smalcem, tego wszystkiego, co dawniej było podstawowym daniem. Była przygotowana lekcja, w której rolę uczniów pełniły wnuki, a w rolę p. Smolskiej wcieliła się p. B. Sowa. Przygotowano prezentację przedstawiająca historię szkolnictwa w Janowcu (pierwsza szkoła to 1840 rok) oraz zachowane zdjęcia uczniów z nauczycielką. Był szampan i sto lat i tort ogromny, bardzo dobry, pyszne jedzenie i ciasta, a najważniejsze to atmosfera radości ze spotkania. Niektórzy nie widzieli się od wielu lat i było: „nie poznajesz mnie? - nie". Pan Witold Juran ze swoim akordeonem i p. Urszula Krauze-Orzechowska zarazili całą salę śpiewem, śmiechem, a nawet tańcem. Spotkanie to było pierwszym, ale mają być następne, czego z całego serca życzą organizatorzy - Grupa Odnowy Wsi. 
                                                                      

 

A to życzenia wyśpiewane przez p. Urszulę:

 

Ja życzę Wam, życzę Wam szczęścia

Niech Bóg w opiece ma twój dom

Na wszystkich życiowych zakrętach

Podaje swą ojcowską dłoń
Ja życzę Wam, życzę Wam szczęścia

Bez niego jest tak trudno żyć

Życzę Wam zdrowia i miłości
Na dalsze życia dni. 

 

Spotkanie zaszczycił swą obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Bardo, p. Krzysztof Żegański.

 

W organizacji spotkania i przygotowaniu całej imprezy brało udział wiele osób: K. Grabań, P. Kociołowicz, A. Kornaś, M. i A. Koszałka, M. i M. Maślak, A. Piotrowska, J. Sobczyk, B. Sowa, G. i N. Synowiecka.


Dziękujemy wszystkim za udział, za organizację, za miłą, serdeczną atmosferę.                                         Katarzyna Grabań