do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 
Aktualności
11.04.2016 Spotkanie poświęcone czarownicom

 W sobotę, w świetlicy wiejskiej w Janowcu,  odbył się wykład pod tytułem „Czarownice - nie tylko w bajkach”. Na spotkanie poświęcone czarownicą przybyła liczna grupa osób zainteresowanych tą tematyką. Spotkanie rozpoczęła p. Katarzyna Grabań serdecznie witając zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: burmistrza Barda p. Krzysztof Żegański i nowy dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Bardzie p. Michał Dawidowicz. Następnie głos zabrała p. Agnieszka Kornaś,  która przeniosła nas do świata czarownic, pełnego magii, zaklęć i tajemnic.

 

Podczas tego wykładu dowiedzieliśmy się między innymi o polowaniach na czarownice; o próbach, którym oskarżone o czary były poddawane; o tym, kim były czarownice w kulturze ludowej, jak wyglądały i jak latały na miotłach; o zabobonach, których ślady obecne są do dzisiaj w niektórych zwyczajach; o tym że każda kobieta ważąca bez odzieży mniej niż 49,5 kg mogła być uznana za czarownicę, gdyż uważano, że są one lekkie, żeby mogły latać na miotle. Po wykładzie był czas na dyskusje i mały poczęstunek.

 

Dziękujemy młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Ząbkowicach Śląskich za wykonanie dekoracji a szczególnie za rewelacyjne postacie czarownic oraz wszystkim, którzy mieli swój wkład w przygotowaniu tej imprezy.