do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 
Aktualności
10-lecie GOW Janowiec

 Rok 2020 jest wyjątkowy w życiu maleńkiej wsi Janowiec w Górach Bardzkich ze względu na przypadające jubileusze. W sierpniu obchodziliśmy 760-lecie istnienia wsi, natomiast w ostatnią sobotę – 10. października uczciliśmy 10 lat działalności Grupy Odnowy Wsi w Janowcu. Jest to ewenement na skalę gminy, a może nawet i powiatu, bowiem niewiele takich grup działa na naszym terenie, a jeszcze tak prężnie jak mieszkańcy Janowca.

 

Organizatorem imprezy był Fundacja „Kraina pod Słońcem”. Działanie było współfinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego jako „Przedsięwzięcie promujące ideę odnowy wsi”.

 

 Obchody podzielone zostały na trzy części. Przed południem odbył się rajd pieszy drugim etapem opracowanej trasy „Korony Janowca”. Wzięła w nim udział grupa aktywnych mieszkańców Janowca. Turyści zdobyli dwa szczyty: Kurzyniec i Jodłową. Na szczęście pogoda dopisała i spacer wśród złotych o tej porze liści był prawdziwą przyjemnością.

 

 Po krótkiej przerwie na posiłek i regenerację sił zorganizowano grę terenową pt. „Legendarny Janowiec”,  w czasie której uczestnicy przemierzając trasę wzdłuż najciekawszych atrakcji miejscowości spotykali bajkowe postaci – bohaterów lokalnych legend: Karczmarkę, Zwodnicę, Zielarkę, Gwarka i Szeptuchę. Musieli wykonać szereg zadań aktywizujących nie tylko mięśnie i refleks, ale również intelekt i talenty graczy. Gra okazała się nie tylko doskonałą formą poznania historii i legend związanych z Janowcem, ale przede wszystkim była świetną zabawą.

 

 Finałem całodziennych działań była wieczorna uroczystość jubileuszowa na świetlicy wiejskiej dla mieszkańców i zaproszonych gości. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację na temat 10 lat działalności GOW. Przedstawiono postać Marianny Orańskiej – wybranej przez mieszkańców na patronkę świetlicy oraz dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. To był ważny dla całej wioski i gminy dzień. Idea odnowy wsi połączyła różne grupy działaczy, zarówno samą GOW, jak i radę sołecką, teatr ludowy LAJT i członków Fundacji „Kraina pod Słońcem”. Efektem współdziałania była nie tylko atrakcyjna dla uczestników uroczystość, ale również strategia rozwoju wsi, zaktualizowana w czasie wrześniowego szkolenia, ponieważ parafrazując słowa naszej patronki „przyszliśmy na świat nie po to, aby żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki nam”. Wypada dodać: lepiej żyli.