do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En 

Aktualności
05.06.2016 Wycieczka do Janowca nad Wisłą

"Piękna nasza Polska cała..., tak możemy najkrócej podsumować naszą wycieczkę, a zwiedziliśmy Baranów Sandomierski, Krzyżtopór, Janowiec, Kazimierz Dolny, Puławy , Sandomierz, Kurozwęki. Był to nie tylko czas zwiedzania, ale i czas mile, wspólnie spędzonych dni. Jednak najciekawszym punktem wycieczki była wizyta w Janowcu nad Wisłą, którą planowaliśmy już od dawna. Janowiec to piękna, cicha i spokojna miejscowość z ciekawą zabudową. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Kazimierz Dolny, z którym Janowiec łączy przeprawa promowa. Naszym przewodnikiem był p. Leszek Kwasek prezes - Towarzystwa Przyjaciół Janowca, który w ciekawy sposób przybliżył nam historię miejscowości.

 

W Janowcu zwiedziliśmy: zabytkowy kościół wybudowany ok. 1350 r. w stylu gotyckim, ruiny obronnego zamku Firlejów oraz ekspozycję muzealną w parkowym pałacu. Zamek w Janowcu leży na nadwiślańskiej skarpie. Przechodzi się do niego po mostku nad dawną fosą. Wewnątrz można zwiedzać odrestaurowane krużganki, z których roztacza się rozległy widok na okoliczne wsie i pola. Jest tu także małe muzeum ( głównie eksponaty związane z przeszłością zamku, portrety właścicieli, a także fotografie z etapów restauracji zabytku). Niedaleko znajduje się zespół dworski złożony z budynków przeniesionych z pobliskich terenów Lubelszczyzny. W skład zespołu wchodzą: barokowy dwór, drewniany spichlerz oraz stodoła z końca XIX w. Tam znajdziemy mnóstwo eksponatów, które pochodzą z poprzednich epok. Podsumowaniem wizyty w Janowcu było spotkanie z p. Łukaszem Skowyrą dyrektorem GOK w Janowcu. Spotkanie przebiegło w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze.

 

Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Janowca za pomoc, za nawiązane kontakty. Mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy. Dziękujemy p. Andrzejowi Witkowi za wyrozumiałość i za bezpieczną podróż.