do początku mapa serwisu kontakt  
 Pl  |  En Aktualności
02.11.2018 21 Dolnośląski Festiwal Nauki 2018

Festiwal Nauki w Janowcu w liczbach:


3 dni Festiwalu
150 uczestników
7 lokalizacji
7 przewodników i instruktorów z różnych dziedzin
3 wykłady
7 warsztatów w grupach od 15 do 30 osób
25 wykonanych serduszek ceramicznych
ok. 600 pomalowanych otoczaków


Wszystkim uczestnikom i organizatorom a także gminie Bardo - DZIĘKUJEMY!!!

 

W dniach 24-26 października 2018 r. w całym województwie dolnośląskim odbyło się kilkaset wykładów, warsztatów i innego rodzaju imprez naukowych w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W samym powiecie ząbkowickim można było wziąć udział w 73 wydarzeniach, z których kilka zorganizowano w Janowcu.

Janowiec przygotował nadzwyczaj bogatą ofertę dla uczestników, gdyż program każdego dnia obejmował wycieczkę pieszą obejmującą zejście do dawnej kopalni ałunu nad Nysą Kłodzką, dalej przejście trasą do Polskiej Drogi Krzyżowej, obok cisu, kamieniołomu i parku nad rzeką. Wszędzie po drodze na zwiedzających czekały pokazy, wykłady i ćwiczenia terenowe przeprowadzone przez wykwalifikowanych przewodników i specjalistów z różnych dziedzin.

Kolejnym punktem na liście atrakcji Festiwalu Nauki w Janowcu była wystawa fotografii i minerałów w świetlicy, gdzie odbywała się również projekcja filmu o eksploracji wyrobisk w Janowcu, a na uczestników czekał pyszny poczęstunek i herbata.

 

W ciągu trzech dni w świetlicy wiejskiej miały też miejsce warsztaty ceramiczne i malowania otoczaków – kamieni pochodzących z najbliższej okolicy. Uczniowie ze szkół uczestniczących w Festiwalu mieli okazję poznać historię powstawania otoczaków i nauczyć się ich zdobienia farbkami akrylowymi. Dzięki temu każdy mógł zabrać do domu własnoręcznie wykonane pamiątki. W czwartek, podczas warsztatów ceramicznych, uczestnicy mogli wykonać serduszko z gliny i nauczyć się techniki ręcznego wyrobu ceramiki.

Również w ciągu trzech dni w domku gospodarstwa agroturystycznego „Dom Pod Słońcem” Agroturystyka Dom Pod Słońcem dla wszystkich grup odbywały się wykłady pt. „Magia drzew”, podczas których można było poznać niesamowite ciekawostki na temat życia drzew i roślin.

 

W piątek, na zakończenie Festiwalu Nauki w Janowcu miały też miejsce dodatkowe warsztaty, podczas których dzieci wykonały kolorowe jesienne lampiony zdobione liśćmi. Po nich miały miejsce wykłady „O kąpielach leśnych”, „Energia elektryczna w naszym domu” i „Jak budować dobrostan każdego dnia”. Wykłady uświetnili swoją obecnością: główny koordynator DFN – pani dr Barbara Mianowska oraz burmistrz Gminy Bardo, pan Krzysztof Żegański. Wieczorem w Janowcu uroczyście zakończono XXI edycję Dolnośląski Festiwal Nauki.

 

Było to ogromne i prestiżowe przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym. Dlatego kierujemy specjalne podziękowania dla wszystkich osób, które poświęciły swój czas i zaangażowanie: Joanna Tofel , Katarzynie Grabań Agroturystyka Dom Pod Słońcem, Marzena Łapińska , Janowi i Władysławie Sobczyk, Leopold Jowczyk , Jerzy Mikolaj Jurczynski, Staszkowi Madejowi, Małgorzacie Koszałka , Barbarze Sowie, Aleksandra Agnieszka Sypiańska, Pracownia Ceramiczna Janowczarnia Agnieszka ZRodziną Kornaś, ENT Agnieszka Kornaś tłumacz języka niderlandzkiego i angielskiego Piotr Kociołowicz Biegam w Górach Bardzkich Tropami Hermannlocha, czyli dawne górnictwo w gminie Bardo